Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
DATA: februarie 2008
CLASA: a IX-a SAM
DISCIPLINA: COMERT
MODULUL 1: Organizarea unitatii comerciale
SUBIECTUL: Mobilierul de prezentare si desfacere pentru grupe diferite de marfuri
TIPUL LECTIEI: mixta
COMPETENTE INDIVIDUALE: Utilizeaza mobilierul si echipamentele comerciale specifice
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: sa defineasca mobilierul;
O2: sa identifice mobilierul de prezentare si desfacere pentru diferite grupe de marfuri;
O3: sa determine rolul mobilierului intr-un magazin/sala de vanzare;
04: sa stabileasca criteriile dupa care trebuie asezat mobilierul in sala de vanzare ;
O5: sa clasifice mobilierul comercial; |
O6:sa enumere criteriile specifice de expunere a marfurilor;
07: sa discute despre modalitatile de etalare a marfurilor in standuri speciale;
O8: sa identifice operatiile care stau la baza etalarii in standuri speciale;
OBIECTIV AFECTIV:
OA1: dezvoltarea interesului pentru o exprimare de specialitate;
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, lucrul in perechi
MIJLOACE SI MATERIALE:planes,CD-uri cu prezentari in PawerPoint, fise de lucru diferentiate
BIBLIOGRAFIE:
1. Ministerul educatiei si cercetarii- " Curriculum- Scoala de Arte si Meserii, clasa a IX-a, Domeniul Comert"-Bucuresti 2004
2. Luiza Modreanu, Denisa Visan, Rodica Matei, Stefania Verdes, Catalina Ileana Postovei-" Manual pentru Scoala de Arte si Meserii calificare profesionala" -clasa a-IX-a; editura Oscar Print
Momentele lectiei |
Du-ra- ta |
|
Elemente de continut |
Metode si procedee |
Mijl-oace si mate-riale |
Eva-lua-re |
|||
Moment organizatoric |
3' |
|
Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a lectiei Elevii se pregatesc pentru lectie avand pe banci manualele, caietele, instrumentele de scris. Se face prezenta elevilor si se trec absentele in catalog |
|
|
|
|||
Anuntarea temei , a obiectivelor si prezentarea planului de recapitulare |
2' |
|
Tema: Mobilierul de prezentare si desfacere pentru grupe diferite de marfuri -vom defini mobilierul -vom identifica mobilierul de prezentare si desfacere pentru diferite grupe de marfuri; -vom determina rolul mobilierului intr-un magazin/sala de vanzare; -vom stabilii criteriile dupa care trebuie asezat mobilierul in sala de vanzare ; -vom clasifica mobilierul comercial; -vom enumera criteriile specifice de expunere a marfurilor; -vom discuta despre modalitatile de etalare a marfurilor in standuri speciale; -vom identifica operatiile care stau la baza etalarii in standuri speciale; |
Explicatia |
|
|
|||
Dirijarea invatarii |
30 |
01 O2 O3 O4 |
Definirea mobilierului: Totalitatea obiectelor care servesc la amenajarea interiorului unui unui deposit/magazin (rafturi, containere, palete, recipienti). -Elevilor le sunt prezentate mai multe tipuri de mobilier pentru diferite grupe de marfuri si se poarta discutii pe marginea imaginilor vizualizate. -Se determina rolul mobilierului intr-un magazine/deposit. Mobilierul trebuie sa asigure: -cea mai buna expunere a marfurilor din punct de vedere vizual; -punerea in valoare a marfurilor expuse; -conditii de pastrare corespunzatoare pentru marfurile expuse; -accesibilitate pentru consumatori; -facilitatea servirii. -Se stabilesc criteriile dupa care trebuie asezat mobilierul in sala de vanzare : -gradul de ocupare a salii de vanzare cu mobilier sa fie cuprins intre 25-30%; -asezarea mobilierului sa permita folosirea optima a spatiului comercial; -sa se evite aglomerarile; -sa nu fie blocata circulatia clientilor in magazin; -sa se evite zonele ascunse, necontrolabile; |
Conversatia Explicatia |
Plane CD-prezentare PawerPoint Caiete-le de specialitate Fise de lucru in perechi si individuale |
Orala Scrisa |
|
|
O5 O6 |
-inaltimea mobilierului din mijlocul salii sa nu depaseasca 1,65 m; -inaltimea mobilierului asezat de-a lungul peretilor poate ajunge la 220-240cm; -lungimea randurilor create sa fie intre 5-10 m; -sa asigure orientarea usoara a clientilor, prin aranjarea in linie dreapta, circulara sau semicirculara a pieselor de mobilier; -sa tina seama de forma de vanzare practicata. -Se clasifica mobilierul commercial -Rafturi -Gondole -Stelaje - Stendere -Se enumera criteriile specifice de expunere a marfurilor: -Pe grupe de marfuri -Pe destinatii -Pe vecinatati -Pentru o buna etalare in interiorul
magazinului -sa se asigure o varietate cat mai mare si o abundenta de marfuri; -sa permita contactul direct al clientilor cu marfa; -marfurile sa fie expuse pe grupe, subgrupe, articole, in functie de destinatie sau in functie de complexul de consum, pentru a putea fi gasite cu usurinta; -sa se respecte vecinatatea admisa |
|
|
|
|
|
O7 |
Vecinatatea admisa = sa nu asezam unele langa altele produsele care pot imprumuta mirosul sau care transmit umiditatea (produse cosmetice, chimice langa produse alimentare; peste, branzeturi langa produse de morarit si panificatie, confectii, etc.) -marfurile ce necesita o informare suplimentara sa fie insotite de panouri sau afise; -articolele ce urmeaza a fi vandute cu prioritate se vor etala in locurile frontale; -la capetele de gondola se etaleaza noutatile; -marfurile cu circulatie rapida se expun aproape de magazia de mana; -in colturile salii de vanzare pot fi expuse marfuri de cerere zilnica, pentru a face atractive si aceste puncte; -pentru acelasi produs expunerea se face pe verticala, in rafturi si gondole, pentru a se identifica mai usor, dar si pentru a obtine pe orizontala o variatie de sortimente. -Etalarea produselor in standuri speciale In magazine se amenajeaza standuri speciale pentru: -promovarea unor produse noi ale unei firme; -promovarea unor produse a caror vanzare a scazut |
|
|
|
|
|
O8 |
(stimularea vanzarii); -prezentarea produselor cuprinse in oferta speciala a magazinului la un moment dat; de exemplu produsele cu pret redus pentru o anumita perioada de timp, produse ce se vand cu bonusuri (o anumita cantitate gratuit sau un alt produs cadou); -oferirea unor produse alimentare spre degustare sau prezentarea unor demonstratii practice de functionare sau utilizare a unor produse nealimentare. Pentru a-si atinge scopul, etalarea in standuri speciale trebuie sa se realizeze respectand urmatoarele operatii: -stabilirea sortimentului de articole ce va fi expus; -rezervarea spatiului necesar in functie de numarul de articole; -etichetarea fiecarui produs expus, eventual realizandu-se etichete speciale; -amplasarea unor panouri informative, a unor afise sau alte materiale promotionale (standul metalic din imagine este personalizat pentru marca "Vegeta", astfel incat nu mai este nevoie de alte materiale promotionale); -realizarea unui cadru estetic, eventual prin folosirea unor elemente de decor. |
|
|
|
Obtinerea performantei / Evaluarea |
17' |
|
-elevii primesc fise de evaluare in perechi -elevii primesc fise de evaluare individuala |
Conversatia Explicatia Exercitiul |
Fisa de lucru in perechi Fisa de lucru individuala |
Scrisa Observarea sistematica |
Aprecieri finale |
1' |
|
Se fac aprecieri pozitive individuale si colective ; Se fac recomandari; |
Explicatia |
Caietul |
Observarea sistematica |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |