Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
DATA
CLASA: a IX-a B;
UNITATEA DE INVATAMANT: Grup Scolar Tehnic Alexandria
DISCIPLINA: Limba romana
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
UNITATEA DE INVATARE: Joc si Joaca
TEMA: "Tablouri biblice" de Tudor Arghezi/ Relatii semantice;
TIPUL LECTIEI: Fixarea cunostintelor, evaluare curenta;
LOCUL DE DESFASURARE: Sala de clasa;
I. OBIECTIVE DE REFERINTA:
sa manifeste curiozitate si interes fata de activitatea de lectura;
sa se adapteze la situatia concreta de lectura;
sa manifeste interes pentru participarea la un act de comunicare
II. OBIECTIVE OPERATIONALE:
OBIECTIVE COGNITIVE:
La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
OC1: Sa identifice tema poeziilor din ciclul "Tablouri biblice" de Tudor Arghezi
OC2: Sa explice structura poeziilor si semnificatiile acestora.
OC3: Sa enumere conotatiile cartii.
OC4: Sa recunoasca relatiile semantice dintre cuvinte: sinonimia, antonimia, omonimia, polisemia
OBIECTIVE AFECTIVE:
OA1: Sa includa mesajul textului in sistemul personal de valori estetice si morale
OA2: Sa aprecieze valoarea literar-artistica a textului discutat
OA3: Sa traiasca iluzia literaturii ca pe o suprarealitate
1. Cognitive:
La sfarsitul lectiei elevii trebuie:
O1 - sa explice titlul poeziilor in corelatie cu continutul acestora;
O2 - sa selecteze cuvintele si expresiile care exprima omniscienta si omniprezenta lui Dumnezeu ;
O3 - sa precizeze cele mai importante motive prezente in text;
O4 - sa prezinte aspecte care confera poeziei o nota ludica;
O5 - sa explice semnificatia pe care o sugereaza subtitlul acestui ciclu Versuri de abecedar;
O6 - sa recunoasca relatiile semantice dintre anumite cuvinte pe baza exercitiilor de pe fisele de lucru
O7 - sa identifice sinonime, antonime ale unor cuvinte date, precum si sensuri diferite pentru cuvintele polisemantice
O8 - sa integreze in enunturi adecvate omonimele indicate
2. Afective:
O9 - sa fie dispusi sa recepteze informatiile noi;
O10- sa participe cu interes la lectie;
O11- sa manifeste grija pentru felul in care isi construiesc raspunsurile orale cat si pentru felul in care scriu;
O12 - sa aprecieze informatiile ca relevante si folositoare intelegerii problematicii estetice a textelor.
O13 - sa stapaneasca informatiile spre a le utiliza in rezolvarea cerintelor formulate
STRATEGIA DIDACTICA:
a) Metode si procedee: conversatia, exercitiul de expresivitate, invatarea prin descoperire, explicatia, problematizarea, lucrul cu manualul.
b) Resurse: textul din ciclul "Tablouri biblice" de Tudor Arghezi, DEX, capacitatile receptive ale elevilor, timp - 50minute.
c) Forme de organizare: - activitate frontala;
- activitate individuala.
d) Mijloace de invatare: Limba romana, manual pentru clasa a IX-a,Ed. Art, 2005, tabla, fi;e de lucru, post/ituri
e) BIBLIOGRAFIE :
Marinescu, Valeriu, Metodica predarii limbii si literaturii romane, Editura Fundatiei Romania de Maine, 2004
Parfenie, C., Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala, ed. Polirom, 1999
De specialitate:
Lovinescu, Ion, Istoria literaturii romane contemporane, Ed. Minerva, Bucuresti, 1973
Balota, Nicolae, Opera lui Tudor Arghezi, Ed. Albatros, Bucuresti, 1979
DEMERS DIDACTIC
Etapele lectiei |
Activitatea de invatare |
Durata |
Activitatea elevilor |
Momentul organizatoric |
Se face prezenta, se asigura un climat favorabil desfasurarii lectiei |
1 min |
- se linistesc -se pregatesc pentru inceperea activitatii |
Verificarea temei |
Se verifica tema frontal, facandu-se aprecieri asupra corectitudinii si esteticii scrisului |
5 min |
- asculta - observa - compara - corecteaza tema |
Reactualizarea cunostintelor |
Le voi cere elevilor sa vorbeasca despre textele studiate in orele precedente Se verifica, teoretic, notiunile insusite anterior despre relatiile dintre cuvinte: sinonimie, antonimie, omonimie, polisemie |
5 min |
- raspund - observa - compara - deduc - reactualizeaza - explica - exemplifica |
Captarea atentiei pentru activitatea ce urmeaza |
Trecerea catre activitatea propriu-zisa se va face printr-un citat din "Ars poetica", care va fi discutat cu elevii: "Toata viata am avut idealul sa fac o fabrica de jucarii, si , lipsindu-mi instalatiile, m-am jucat cu ce era mai ieftin si mai gratuit in lumea civilizata, cu materialul vagabond al cuvintelor date. Am cautat cuvinte care sar si fraze care umbla-de sine statatoare. M-am apucat sa fac resorturi pentru cuvinte ca sa poata sari. Cateodata, si destul de des, am strambat resorturile intr-adins , ca sa le vad cum sar ele strambe." (Tudor Arghezi, Ars poetica) |
5 min 5 min |
- asculta - observa -discuta liber despre importanta jocului |
Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale |
Vom incerca impreuna sa stabilim care este legatura intre jocul arghezian, al creatiei, si jocul pe care il vom desfasura in lectia de azi. Profesorul scrie titlul la tabla |
2 min |
- noteaza in caiet |
Dirijarea invatarii |
Pe tabla vor fi scrise 2 strofe din poezia " ABECE" de Tudor Arghezi: A-ntins cerul ca o coala In toata Taria goala. Insa pana nu scria. A luat atunci o nuia Si a insemnat cu ea, Cu argint, stea langa stea. Si ca sa vada pe schele, A facut si cruci de stele. Ce-a scris noaptea s-a zvantat, Apoi, pan' la scapatat, Cu sugatoare de soare - Si ziua si pe-nserare - A citit si tot a sters, Cate-o vorba, cate-un vers, Si cate o data, fata, Toata foaia, cartea toata, Fiindca Dumnezeu ce-a vrut P-orma nu i-a mai placut. Ca din scrisele prea drese Nici lucru prea bun nu iese. Se stabilesc cateva apropieri de tematica poeziilor din ciclul "Versuri de abecedar": creatia, jocul divinitatii, nota ludica a versurilor. |
20 min |
|
Fixarea cunostintelor |
Se antreneaza elevii in rezolvarea urmatoarelor cerinte: Scrie cate un sinonim contextual pentru urmatoarele cuvinte: nuia- stea- s-a zvantat- scapatat- vorba- Identifica in text doua derivate parasintetice si rescrie-le. Identifica in text o pereche de antonime si un cuvant format prin schimbarea valorii gramaticale. Alcatuiti enunturi prin care sa ilustrati polisemia verbului a drege. Alcatuiti familia lexicala a cuvintelor argint si a citi. Explica sensul substantivului scris cu majuscula in textul dat. |
|
- rezolva cerintele formulate de profesor |
Realizarea conexiunii inverse |
Le voi citi elevilor poezia Creion de Tudor Arghezi si le voi cere elevilor sa-si exprime parerea despre joc, individual, pe post-it. Creion Fa-te, suflete, copil Si strecoara-te tiptil Prin porumb cu mot si ciucuri, Ca sa poti sa te mai bucuri. Strange slove, carti si pana. Da-le toate de pomana. Unui nou invatacel, Sa se chinuie si el. Gandul n-o sa te mai fure Prin zavoaie si padure, Cu ecoul de cuvinte Care-ngana si te minte. Cand tristetile te dor, Uita tot si talcul lor. |
5 min |
- isi noteaza parerile pe post-it |
Asigurarea retentiei si a transferului |
Se cere elevilor sa realizeze un eseu de circa o pagina in care sa surprinda originalitatea viziunii artistice a lui T. Arghezi din cele 3 poezii cuprinse in manual. |
2 min |
- noteaza in caiete |
FISA DE LUCRU
I. Citeste cu atentie textul, apoi raspunde cerintelor formulate:
A-ntins cerul ca o coala
In toata Taria goala.
Insa pana nu scria.
A luat atunci o nuia
Si a insemnat cu ea,
Cu argint, stea langa stea.
Si ca sa vada pe schele,
A facut si cruci de stele.
Ce-a scris noaptea s-a zvantat,
Apoi, pan' la scapatat,
Cu sugatoare de soare -
Si ziua si pe-nserare -
A citit si tot a sters,
Cate-o vorba, cate-un vers,
Si cate o data, fata,
Toata foaia, cartea toata,
Fiindca Dumnezeu ce-a vrut
P-orma nu i-a mai placut.
Ca din scrisele prea drese
Scrie cate un sinonim contextual pentru urmatoarele cuvinte:
nuia-
stea-
s-a zvantat-
scapatat-
vorba-
Identifica in text doua derivate parasintetice si rescrie-le.
Identifica in text o pereche de antonime si un cuvant format prin schimbarea valorii gramaticale.
Alcatuiti enunturi prin care sa ilustrati polisemia verbului a drege.
Alcatuiti familia lexicala a cuvintelor argint si a citi.
Explica sensul substantivului scris cu majuscula in textul dat.
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
comenteaza metafor cuvinte care sar si fraze care umbla de sine statatoare, toata viata am avut idealul sa fac o fabrica de jucarii, explica semnificatia pe care o sugereaza subtitlu acestui ciclu: Versuri de Abecedar, tablouri biblice de tudor arghezi referat romana, tablouri biblice procedee artistice, |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |