Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
DATA:
CLASA: a III-a
SCOALA: cu clasele I-VIII nr.2 PIELESTI
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
MANUALUL UTILIZAT: Tudora Pitila si Cleopatra Mihailescu, "Limba si literatura romana", Editura Aramis, 2005
SUBIECTUL: "Primavara" de Vasile Alecsandri
TIPUL LECTIEI: mixta
SCOPUL: Consolidarea deprinderilor de citire corecta, expresiva; imbogatirea vocabularului activ cu noi termeni. Stimularea interesului pentru studiul operelor literare romanesti.
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1 - sa citeasca textul "Primavara" de V. Alecsandri corect, constient, fluent, expresiv;
O2 - sa identifice cuvintele si expresiile necunoscute;
O3 - sa explice expresiile frumoase intalnite in text;
O4 - sa utilizeze in contexte noi cuvintele si expresiile insusite;
O5 - sa manifeste interes fata de activitate, concretizata in comportament prin atentia sporita si implicare activa.
STRATEGII DIDACTICE
a) METODE SI PROCEDEE: lectura explicativa, conversatia, explicatia, exercitiul, descrierea, observarea, ciorchinele, R.A.I.
b) MIJLOACE DIDACTICE
plansa "Primavara";
Volumul "Pasteluri" de V. Alecsandri
calculator, videoproiector, ecran
- CD cu prezentari Power Point si Word: Fisa de autor - V. Alecsandri, poezia "Primavara", Fisa de evaluare completata, pentru autoevaluare;
fise de lucru "Ciorchine - Primavara", fise de evaluare;
BIBLIOGRAFIE
- M. Dumitrache, Explorarea textului literar in invatamantul primar, EDP, Bucuresti, 1999;
- Carmen Iordachescu, Sa dezlegam tainele textelor literare, Ed. Carminis, 2006;
SCENARIUL DIDACTIC
1. Organizarea clasei pentru lectie
- pregatirea materialelor necesare: carti, caiete, planse, fise, videoproiector;
- crearea unei atmosfere necesare bunei desfasurari a lectiei.
2. Verificarea temei si a cunostintelor
- controlul cantitativ al temelor ;;
- controlul calitativ: cativa elevi citesc tema
- discutii pe baza compunerilor citite: comparatii intre acestea, respectarea partilor unei compuneri, exprimarea corecta si clara etc.
- elevii vor preciza in ce anotimp este luna aprilie, a cata luna de primavara este.
3. Captarea atentiei
Organizati pe grupe de cate 4-5elevi; elevii vor lucra timp de 3 minute, completand un ciorchine al carui "cuvant nucleu" este PRIMAVARA (La ce va ganditi cand spuneti "Primavara"?) (ANEXA 1). Vor arata ce reprezinta acest anotimp pentru ei, pentru intreaga natura, ce schimbari, ce sentimente aduce, ce culori i-ar putea atribui (vor folosi substantive si adjective). Fiecare echipa va prezenta "ciorchinele" realizat, apoi il va afisa pe panou.
4. Anuntarea titlului si a obiectivelor
"Pentru multi scriitori, primavara este anotimpul reinvierii naturii, al bucuriei. Vom studia astazi poezia "Primavara" de Vasile Alecsandri, in care autorul descrie atmosfera de veselie instalata odata cu sosirea acestui anotimp si o saluta cu bucurie.
Totodata, veti invata sa cititi mai bine, veti afla cuvinte si expresii noi si le veti folosi in propozitii". Se va nota titlul la tabla si in caiete.
5. Dirijarea invatarii
a) Intuirea imaginii din manual (sau a plansei "Primavara"): Ce anotimp este reprezentat? Cum arata intreaga natura? Ce pasare se observa pe ramura inflorita? Cum se numesc pasarile in zbor? (in planul indepartat al imaginii)? Ce insecte zboara printre flori, adunand miere si nectar?
b) Prezentarea fisei de autor: Se vor prezenta: portretul poetului, date biografice, date despre opera sa;
c) Citirea in gand a textului Elevii vor parcurge singuri textul, in gand, cautand cuvintele prin care poetul saluta sosirea primaverii. In acelasi timp, vor cauta noile cuvinte si expresii;
d) Citirea model (in acest timp, elevii vor urmari textul in manual);
e) Reluarea citirii pe fragmente (strofe): concomitent se va derula la videoproiector prezentarea PowerPoint (realizata prin corelarea unor imagini adecvate cu versurile poeziei); se vor explica noile cuvinte;
DICTIONAR
PASTEL - Specie a genului liric (poezie), prin esenta descriptiva, in care se prezinta un tablou din natura. Adevaratul creator al pastelului in literatura noastra este Vasile Alecsandri.
TURTURICA - pasare din Ordinul Columbiformes, (ruda cu porumbelul), comuna in Europa, nordul Africii, nordul Asiei. La noi, oaspete de vara (28 cm);
CUCUL - pasare migratoare din ordinul Cuculiformes, cu penajul cenusiu, cu coada lunga cu pete albe, care este cunoscuta pentru sunetele caracteristice pe care le scoate. Isi depune ouale in cuibul altor pasari, care le clocesc si cresc puii. Puiul de cuc, iesit din ou, arunca din cuib ouale sau puii pasarii adoptive.
STURZ - nume dat mai multor specii de pasari de padure, de talie mica, cu cioc conic si puternic, cu pene brune pe spate si albe-galbui pe piept, care se hranesc cu insecte, viermi, fructe etc.
DUMBRAVA: padure tanara (si nu prea deasa).
f) Citirea in lant, in stafeta, selectiva a poeziei - vor fi antrenati cat mai multi elevi;
g) Activitate independenta: elevii vor scrie enunturi noi in care sa foloseasca trei dintre cuvintele explicate. Se va verifica activitatea independenta prin citirea catorva exemple.
h) Metoda R.A.I. (Raspunde-Arunca-Intreaba): Invatatoarea formuleaza o intrebare, aruncand apoi un obiect (ghem) catre unul dintre elevi. Cel care prinde obiectul trebuie sa raspunda la intrebare, apoi continua jocul, formuland alta intrebare si aruncand obiectul catre un coleg. Jocul continua timp de 2 -3 minute.
i) Evidentierea mijloacelor artistice:
- prezenta numeroaselor adjective: "geroasa", "inverzit", "voioasa", "galben", "aurit", "frumos", "harnica", "inflorit" - imbogatesc si infrumuseteaza exprimarea;
- personificarea primaverii (poetul i se adreseaza cu bucurie, ca unei persoane mult-asteptate);
- repetitia: "Salutare, primavara! / Timp frumos, bine-ai venit!" ;
6. Retentia si transferul
a) vor marca prin A sau F urmatoarele formulari
Modificarile din natura la venirea primaverii, prezente in poezie sunt:
au inflorit pomii
cade bruma;
s-a incalzit vremea;
canta pasarelele;
albinele culeg nectarul din flori;
ziua se mareste;
soarele are mai putina putere.
a inverzit campul;
se coc fructele;
s-au intors randunelele;
bate vantul rece;
canta cucul;
ploua
b) completarea Fisei de evaluare (ANEXA 2).
7. Aprecieri finale Se fac aprecieri asupra activitatii elevilor.
8. Tema pentru acasa:
transcrierea caligrafica si memorarea poeziei;
- recomandari de lectura suplimentara: "Oaspetii primaverii" de V. Alecsandri.
ANEXA 1.
PRIMAVARA
ANEXA
DESCRIPTORI DE PERFORMANTA
Clasa: a III-a
Aria curriculara: Limba si comunicare
Obiectul: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Primavara
Tema: "Primavara" de Vasile Alecsandri
Competenta vizata: dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
ITEMI |
FOARTE BINE |
BINE |
SUFICIENT |
I |
Inlocuieste 3 cuvinte cu sinonime descoperite in textul "Primavara" de Vasile Alecsandri. |
Inlocuieste 2 cuvinte cu sinonime descoperite in textul "Primavara" de Vasile Alecsandri. |
Inlocuieste 1 cuvant cu sinonimul descoperit in textul "Primavara" de Vasile Alecsandri. |
II |
Formeaza 3 perechi de cuvinte cu inteles opus. |
Formeaza 2 perechi de cuvinte cu inteles opus. |
Formeaza 1 pereche de cuvinte cu inteles opus. |
III |
Scrie 6 diminutive pentru cuvintele date. |
Scrie 4 diminutive pentru cuvintele date. |
Scrie 2 diminutive pentru cuvintele date. |
FISA DE EVALUARE
(formativa)
I. Inlocuieste cuvintele subliniate cu altele asemanatoare din poezie:
Iarna friguroasa a trecut. . . . . . . . . . . . . . . .
Randunica vesela s-a intors din nou. . . . . . . . . . . . . . .
Albina culege mierea din flori. . . . . . . . . . . . . . .
II. Formeaza perechi de cuvinte cu inteles opus:
lenes calduros
voios harnic
geros trist
III. Scrie cuvintele care arata obiecte mai mici:
dumbrava - . . . . . . fluture - . . . . . . ..
creanga - . . . . . . . padure - . . . . . . .
albina - . . . . . . . . copac - . . . . . . .
Autoevaluarea fisei prin comparatie cu modelul prezentat la videoproiector. Elevii stabilesc calificativul, prin raportarea la descriptor.
ANEXA 3. Metoda ,, Cadranelor ''
1. Deseneaza ce ai vazut (ti-ai imaginat) citind poezia ? |
2. Trei cuvinte - cheie (importante pentru mesajul transmis de poet ) |
3. Ce ai simtit citind lectura ? ( starea de spirit) |
4. Ce alt titlu s-ar potrivi textului ? |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |