Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
SCOALA:cu clasele I-VIII Racoasa ,jud Vrancea
CLASA : I
OBIECTUL: Matematica
ARIA CURRICULARA : Matematica si stiinte
SUBIECTUL: A
TIPUL LECTIEI: predare-invatare
OBIECTIVE CADRU
- Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii;
- Dezvoltarea capacitatilor de explorare, investigare si rezolvare de probleme;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O 1 - sa efectueze corect exercitii de adunare a unui numar format din zeci cu un numar format din unitati in concentrul 0 - 30;
O 2 - sa opereze cu notiuni ca: unitati, zeci, termen, suma;
O 3 - sa calculeze mintal exercitiile propuse;
O 4- sa rezolve exercitii de adunare asezand corect numerele unele sub altele;
O 5 - sa rezolve probleme cu o singura operatie;
O 6 - sa rezolve exercitii de tip joc;
O 7- sa rezolve exercitiile propuse pe fisa;
O 8 - sa reactioneze pozitiv, dorind sa lucreze si sa fie apreciati.
O 9 -sa manifeste interes pentru participarea la lectie ;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, exercitiul, jocul didactic, problematizarea.
MIJLOACE DE INVATAMANT: jetoane ,fise de lucru, planse cu jocuri,flip-chart, markere
FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individual
BIBLIOGRAFIE: - M.E.C. - Curriculum National, Bucuresti, 2003,
-Maior Elena,Maior Aurel,"Matematica,manual pentru clasaI"Editura Aramis 2004
-Simionica Elena,Caraiman Florica,"Matematica . .prin joc"Editura Collegium
Etapele lectiei |
Obiective |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
1.Moment organizatoric 2.Dirijarea invatarii a)Reactuali-zarea cunostintelor anterioare b)Enuntarea subiectului si a obiectivelor c) Comunicare noilor cunostinte d)Fixarea cunostintelor Asigurarea retentiei si a transferului |
O 3 O 2 O 1 O 1 O 2 O 4 O 6 O4 O1 O 6 O2 O 1 O9 O3 O1 O6 O9 O5 O7 |
Asigur conditiile necesare desfasurarii in bune conditii a lectiei si le cer elevilor sa se pregateasca pentru inceperea lectiei. CALCUL MINTAL: Se fac cateva exercitii de calcul mintal: 8 7 Care este suma numerelor 4si 7? Care este diferenta numerelor 10si 4? Mariti-l pe 5 cu 3! Micsorati-l pe 9 cu4! etc. Elevii vor primi fiecare cate un cartonas reprezentand un aspect sau un obiect specific iernii: un fulg de nea, o saniuta ,un brad ,un om de zapada ,un norisor,un pom plin de nea,Mos Craciun etc. Pe spatele cartonasului va fi scrisa o cerinta din lectia pe care dorim sa o verificam. Elevii nu-si vor alege singuri imaginile ,le vor primi de la inv. pentru ca sarcinile sa fie diferentiate . In fata clasei va fi pregatit un panou,pentru ca imaginile sa fie fixate si in final sa se poata obtine un peisaj de iarna. Se vor alcatui 3-4 propozitii despre acest peisaj. Le voi prezenta elevilor o plansa pe care am desenat o cutie cu 10 bile si 4 bile langa cutie .
I:Cu ajutorul carei operatii aflam cate bile sunt in total? Anunt subiectul noii lectii . Se va continua cu inca 2-3 imagini si vom scrie operatiile: In predare se va apela la cunostintele elevilor despre componenta numerelor. I: Din cate zeci si din cate unitati este format numarul 13? Cat fac 10+3 ? I: Din cate zeci si din cate unitati este format numarul 28 ? Cat fac 20+8 ?
Alaturi le vom explica si scrierea numerelor unele sub altele
I:Cum se numesc numerele care se aduna? I:Cum se numeste rezultatul adunarii? Fixarea cunostintelor se va realiza cu ajutorul unor exercitii- joc: Steluta magica Daca vor rezolva corect exercitiile din steluta magica, se va desena un "istet " zambitor Alegeti rezultatul corect: 3= 9= 5= 7= 7+20= Din ultimele doua adunari se observa ca daca se schimba locul termenilor la adunare, se va obtine acelasi rezultat. Elevilor li se va prezenta o plansa dupa care vor trebui sa alcatuiasca si sa rezolve o problema Le impart elevilor cate o fisa de evaluare. Citesc fisa si le explic cerintele. |
Elevii se pregatesc pentru inceperea lectiei. Elevii calculeaza si raspund rapid. Fiecare copil va trece in fata si va rezolva oral sarcina propusa , apoi va fixa pe un panou imaginea, astfel incat la final sa obtinem un peisaj de iarna .
R:cu ajutorul operatiei de adunare Un elev rezolva la tabla si ceilalti in caiete R: Numarul 13 este format dintr-o zece si trei unitati. R: Numarul 28 este format din doua zeci si opt unitati. Rezolva la tabla si scriu in caiete: R:Numerele care se aduna se numesc "termenii adunarii " R:Rezultatul adunarii se numeste "suma "sau "total" Elevii vor trece pe rand si vor rezolva exercitiile propuse . Un copil va desena istetul zambitor pe plansa. Elevii vor fi atenti si vor participa activ la rezolvarea exercitiilor. Elevii alcatuiesc si rezolva problema oral. Elevii primesc fise si completeaza, dupa ce inteleg ce au de facut. |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |