Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
DATA: 17 noiembrie 2010
CLASA: I
INVATATOARE:
ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii
DISCIPLINA: Matematica
UNITATEA DE INVATARE: Numerele naturale 0-10
SUBIECTUL: Numarul si cifra 8
TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIV FUNDAMENTAL:
Formarea priceperilor si deprinderilor de a scrie, de a citi si de a asocia cifra 8 cu numarul corespunzator
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: sa numere crescator si descrescator in concentrul 0-8;
O2: sa ordoneze numerele dupa cerintele date;
O3: sa realizeze corespondenta intre elementele a doua multimi, in vederea compararii acestora;
O4: sa compuna/descompuna numerele date, prezentand mai multe variante, bazandu-se pe material
concret/intuitiv;
O5: sa formeze multimi de elemente corespunzatoare numarului precizat;
O6: sa redea grafic cifra 8, respectand liniatura caietului, modelul si incadrarea in pagina.
STRATEGII DIDACTICE:
A.Metode:
-expozitive: explicatia, instructajul
-conversative: conversatia, povestirea
-bazate pe actiune reala: exercitiul, problematizarea, jocul didactic.
B.Mijloace:
-materiale: jetoane, tabla magnetica, manual, caiet special, fise,
-resurse temporale: 45 de minute
-resurse spatiale: sala de clasa
BIBLIOGRAFIE
Neacsu, Ioan - "Metodica predarii matematicii la claseleI-IV", E.D.P Bucuresti, 1988
Herescu, Gheorghe, Dumitru Alexandrina - "Matematica pentru invatatori", Editura Didactica si
Pedagogica, Bucuresti, 1996
Platon, Ana, Paduraru,Veronica-"Matematica pentru perfectionarea invatatorilor", Editura Spiru
Haret, Iasi,1998.
Simionica,E., Caraiman, Fl.-"Matematica prin joc", Editura Polirom,Iasi 1998
Nr. crt. |
Momentele lectiei |
Timp |
Ob.op. |
Elemente de continut |
Strategii didactice |
Evaluare |
Obser-vatii |
|
Metode |
Mijloace |
|||||||
|
Moment organizatoric |
1 min |
|
-asigur conditiile necesare desfasurarii optime a lectiei de matematica: aerisesc sala de clasa, pregatesc materialele didactice, restabilesc linistea |
Conversatia Exercitiul organizatoric |
|
|
|
|
Verificarea temei |
3 min |
|
-verific (calitativ si cantitativ) temele scrise ale elevilor si fac aprecieri globale si individuale privind rezolvarea acestora. |
Conversatia Explicatia |
Caietele elevilor |
Analiza caietelor |
|
|
Reactualizarea cunostintelor |
3 min |
O1 O3 |
-exercitii orale: numarare (crescator, descrescator) in limitele 0-7; precizarea vecinilor unor numere; -exercitii scrise - la tabla, la tabla magnetica (compuneri si descompuneri ale numerelor din concentrul 0-7) |
Explicatia Problematizarea Instructajul verbal |
Tabla Tabla magnetica jetoane |
Sarcinile de lucru frontale |
Activitate frontala Sarcinile de lucru (cele orale) vor fi scrise pe biletele |
|
Captarea atentiei |
2 min |
|
-se va citi "Povestea cifrei 8" |
Povestirea Conversatia |
Textul povestirii |
frontala |
Activitate frontala |
|
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
1 min |
|
-pornind de la discutia pe baza textului anunt tema lectiei - "Numarul si cifra 8" si enunt succint obiectivele acesteia |
Explicatia |
|
|
Activitate frontala |
|
Dirijarea invatarii |
15 min |
O4 O4 O3 |
-pe tabla magnetica, din fata clasei, se va forma o multime cu 7 elemente (copii). Un elev va veni la panou si va forma alaturi o multime care sa aiba tot atatea elemente (triunghiuri). Le voi cere elevilor sa inchida ochii si voi adauga multimii copiilor inca un element. Le cer elevilor sa observe diferenta, numara elementele fiecarei multimi, realizeaza corespondenta si compara numarul acestora (Care multime are mai multe elemente?; Cu cate elemente are mai multe multimea copiilor?; Care numar este mai mare, 7 sau 8? Se insista asupra terminologiei pe care trebuie sa o foloseasca elevii: multimii cu 8 elemente ii corespunde numarul 8 si scriem cifra 8. Se vor rezolva exercitiile din manual-pune in corespondenta obiectele din multimile date si scrie cifra corespunzatoare numarului de obiecte din fiecare multime. -se va numara crescator si descrescator (din 1 in 1, din 2 in 2) in concentrul 0-8; -se vor preciza vecinii numerelor din concentrul 0-8; -se vor scrie 2 randuri cu cifra 8. |
Explicatia Conversatia Problematizarea Exercitiul Exercitiul Exercitiul |
Tabla Jetoane Caiete Tabla magnetica Manual Plansa cu scrierea cifrei 8 Caiet special |
Sarcinile frontale Sarcini frontale Activitate indepen-denta |
-se va pune accent pe verbaliza-rea actiunilor, in vederea insusirii limbajului matema-tic -se va utiliza material intuitiv (jetoane ) |
|
Consolidarea cunostintelor -concurs- |
8 min |
O2 O3 O4 O3 O2 |
Clasa se imparte in 2 echipe, iar denumirea echipei se va afla unind numerele in ordine cresca-toare/descrescatoare: iepurasi si fluturi.Sarcinile de lucru se afla pe un trenulet in dreptul unui numar indicat. Se precizeaza regulile concursului si recompensa: fiecare raspuns corect va primi un morcov pt. echipa iepurasilor, respectiv o floare pentru echipa fluturasilor. Sarcini de lucru I: Formeaza multimea frunzelor din 8 elemente si scrie cifra corespunzatoare nr. de elemente; F: Formeaza multimea triunghiurilor din 8 elemente si scrie cifra corespunzatoare nr. de elemente; I 1: Gaseste vecinii numarului 7; F1: Gaseste vecinii numarului 6; I2: Descompune numarul 8; F2: Descompune numarul 8 (alta varianta); I3: Compune numarul 8 din 5 si F3:Compune numarul 8 din 6 si I4: Ce numar se afla intre 6 si 8? F4:Ce numar se afla intre 5 si 7? |
Explicatia Lucrul in perechi Exercitiul Lucrul in echipa Jocul didactic |
Fisele de lucru Simbolul echipelor, jetoane cu morcovi si flori Fise cu exercitii Stimulente morcovi si flori |
Sarcina de lucru in perechi Evaluare formativa |
Sarcina de lucru va fi rezolvatade cate un reprezen-tant al fiecarei echipe. |
|
Evaluarea activitatii |
10 min |
O1 O2 O3 |
Fisa de evaluare (anexa 1) |
Explicatia Activitate independenta |
Fisa de evaluare |
coevaluare |
|
|
Incheierea activitatii si tema pentru acasa |
2 min |
|
-se fac aprecieri globale si individuale cu caracter motivant privind participarea elevilor la lectie; -se da tema. -se acorda cateva calificative -se impart diplome pentru fiecare echipa |
Conversatia |
Diplome |
|
|
Numara si scrie cifra corespunzatoare numarului de obiecte:
| |
|
|
|
Scrie numerele date in ordine:
a) crescatoare
b) descrescatoare
Coloreaza cu rosu numerele mai mari , cu albastru numerele mai mici si cu verde numerele egale.
4. Noteaza vecinii numerelor:
5.. ..7..
..1.. 2.. .4..
5. Numara din 2 in 2 :
. .. 8
.. .. 7
6. Descompune numerele:
6 3 8
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |