Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
CLASA: I
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiintele naturii
DISCIPLINA: Cunoasterea mediului
UNITATEA DE INVATARE: Anotimpurile
TITLUL LECTIEI: Toamna
TIPUL DE LECTIEI: Consolidare si sistematizare
OBIECTIV SPECIFIC LECTIEI:
Dezvoltarea capacitati de a folosi simboluri si informatii referitoare la anotimpul toamna.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.4- sa observe si sa denumeasca fenomene din mediul inconjurator;
2.1- sa utilizeze un limbaj specific stiintelor naturii in descrierea unor fenomene din mediul inconjurator ;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) cognitive:OC -sa denumeasca anotimpurile si lunile acestora;
OC -sa recunoasca fenomenele naturii din perioada anotimpului toamna;
OC -sa identifice semnele de toamna;
OC -sa se implice activ in cadrul echipei de lucru.
b) afectiv: OA -formarea atitudinii competitive de tip fairplay
RESURSE:
a) metode si procedee: conversatia, explicatia, povestirea, problematizarea, jocul de rol.
b) mijloace: planse reprezentand anotimpurile, jetoane reprezentand actiuni, fenomene specifice fiecarui anotimp, plicuri albe, fise cu exercitii grafice, fise cu animale si puii acestora, fise cu fructe, legume, flori de toamna, instrumente de scris(creioane, carioca, acuarele, marker ), foi de bloc, vaze pentru depozitarea ,,recompenselor,,
ORGANIZAREA ACTIVITATII DE INVATARE: frontal, pe grupe, individual.
BIBLIOGRAFIE:
1.***Curriculum national -Programa scolara pentru clasa I, 2004-2005;
2.Mihailescu,Cleopatra,Dulman,A-Activitati transdisciplinare, Ed.Radical
3.Pitila,Teodora,Mihailescu,Cleopatra,2004,Caiet pentru cunoasterea mediului clasa I, Ed. Aramis, Bucuresti;
4.Reiss,Elisabeta,Mazilu, Ghizela,2004,Anotimpurile-fise de lucru individuale adaptabile proiectelor tematice,Ed.Corvin,Deva,
pag.4-24;
5.Penes, Marcela,1998, Sarbatorile anotimpurilor,Ed.Aramis,Bucuresti,pag.2-16;
6.*** Sa cunoastem fructele,2001,Ed.Aramis,Bucuresti;
7.*** Sa cunoastem legumele, 2001,Ed.Aramis,Bucuresti;
8.*** In ce anotimp se intampla?, 2001,Ed.Aramis,Bucuresti;
10*** Imi aleg o meserie, 2000,Ed.Aramis,Bucuresti;
11.Pacearca ,Stefan, Paraiala, Dumitru si colaboratorii,2003,Cunoasterea mediului inconjurator, auxiliar pentru clasa I, Ed. Euristica,Iasi,pag.60-63
DESFASURAREA LECTIE
Nr. crt. |
Momentele lectiei |
Obiective |
Timp/ min. |
Elemente de continut |
Resurse |
Evaluare |
|||||
Metode |
Mijloace |
||||||||||
1. |
Organizarea clasei |
|
1 |
Pregatirea elevilor pentru lectie |
|
|
|
||||
2. |
.Captarea atentiei Motivarea elevilor |
|
3 |
Poveste Dragi copii, va voi spune o poveste scurta,scurta, care incepe altfel decat stiti voi:,, Se zice ca in comuna noastra este o clasa de elevi cu fetite si baieti tare draguti, veseli, jucausi, poznasi ca orice copii, dar buni de tot la invatatura! Cine or fi acei copii?(clasa I-D) Ei,si s-a dus vestea despre acesti copii peste tot, pana a ajuns si la urechile doamnelor si domnilor invatatori, care, iata, au venit astazi in clasa noastra sa se convinga daca este adevarat ceea ce se spune despre voi,, Aceasta a fost povestioara mea;pentru ca noi, clasa I-D, sa convingem ca suntem cei mai buni elevi, va rog sa dovediti acest lucru prin raspunsurile din timpul acestei ore. -stabilirea datelor meteorologice pe calendarul saptamanii 24-30. X. 2005 |
conversatia |
calendar si desene potrivite |
|
||||
luni |
marti |
miercuri |
joi |
vineri |
|||||||
|
|
Sf. D-tru |
Sf.D-tru cel nou |
|
|||||||
|
Anuntarea temei si aobiectivelor |
|
|
Se anunta subiectul lectiei si se enunta obiectivele urmarite, se descopera titlul : Anotimpul frunzelor uscate Lazilor cu roade incarcate Anotimpul in care noaptea creste Si in care vremea se raceste. (Toamna) |
conversatia problematizarea |
plic cu ghicitoarea |
oservatia sistematica aprecieri verbale |
||||
|
Dirijarea consolidarii si sistematizarii |
OC OC OC OC OC |
5x3 |
Seprezinta un plan de intrebari pentru observarea imaginilor expuse: a)Vremea toamna-Acum e toamna, da ! In ce anotimp ne aflam ? Care sunt anotimpurile anului ? Care anotimp a fost inaintea toamnei? Care urmeaza? In ce moment al anotimpului ne aflam? Cand au inceput copii scoala ? Cum era vremea in prima zi de scoala ? Cum este vremea acum ? Cum incalzesc razele soarelui ? Care sunt semnele toamnei? Ce se intampla cu iarba? Ce se intampla cu frunzele copacilor ? Ce flori infloresc toamna ? Cum sunt imbracati oamenii ? b)Toamna in livada-Acum e toamna,da! Ce reprezinta imaginea? Ce este livada ? Ce obiecte se folosesc pentru recoltat ? c)Toamna in vie.-Acum e toamna, da ! Ce reprezinta imaginea ? Ce fac oamenii in vie ? Ce se face din struguri ? Cum se pastreaza strugurii ? d)Toamna in gradina de legume. Ce culeg oamenii din gradina de legume ? Ce legume si zarzavaturi cunoasteti ? De ce se consuma legumele ? Ce facesi cu ele inainte de ale consuma ? Ce pregatesc gospodinele din legume si zarzavaturi ? Unde se pastreaza conservele ? e)Toamna pe camp. Ce reprezinta imaginea ? Ce recolteaza oamenii de pe camp ? Ce activitati sedesfasoara pe camp dupa strangerea recoltei ? |
conversatia problematizarea conversatia conversatia conversatia explicatia conversatia explicatia |
plansa plansa-a plansa -b plansa- c fisa -d plansa-d fisa-e plansa-e |
aprecieri verbale observarea sistematica aprecieri verbale |
||||
|
Obtinerea prformantei |
OC OC OC OC OA |
|
Se stabilesc grupele.Se alege un lider in fiecare grupa. Pentru ca fiecare membru sa fie implicat in activitatea grupei se stabileste atributia fiecaruia : -unul va canta ; -unul va recita ; -unul va modela ; -unul va rezolva jocul de pe fisa ; -unul va colora fisa ; -unul va raspunde la ghicitoare. Recompensa unui raspuns bun este o crizantema. In urma lucrului pe grupe vor fi evidentiate cele mai harnice grupe. Castigul general va fi formarea de deprinderi de lucru in grupe. |
conversatia explicatia |
|
aprecieri verbale |
||||
|
Activitae transdisciplinara |
|
|
Se va face legatura cunostintelor consolidate cu viata practica. Se va propune jocul ,,Imi aleg o meserie,, Copiii isi vor alege plansa care reprezinta meseria dorita si vor enumera obiectele cu care vor opera in acea meserie |
joc de rol gandirea critica |
jocul,,Imi aleg o meserie,, |
|
||||
|
Tema pentru acasa |
|
|
Acasa vor termina fisele a,b,c,d si vor face o colectie de frunze de legume. |
|
|
|
||||
|
Incheierea lectiei |
|
|
Vom repeta cantecelul,,Acum e toamna, da ! Voi servi copiii cu feliute de fructe de toamna ca o recompensa generala pentru activitatea desfasurata. |
|
|
aprecieri generale |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |