Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
GRUPA: Mica
TEMA ANUALA: Cine sunt/suntem?
SUBTEMA: Copii din lumea intreaga.
TEMA ZILEI: Si eu am dreptul la o viata mai buna!
TIPUL ACTIVITATII: -predare
-consolidare de priceperi si deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata
SCOPUL ACTIVITATII: Educarea abilitatii de a manifesta stari de prietenie, intrajutorare fata de copiii nevoiasi
EXEMPLU DE ACTIVITATI INTEGRATE:
A. D. P. -Toti copiii sunt fericiti?-intalnirea de dimineata
Daca vesel se traieste. . -joc muzical-tranzitie
DOMENII EXPERENTIALE
D. O. S. Ed. pt. societate-, , Fetita cu chibriturile", de H. Ch. Anderssen-povestea educatoarei
A. L. A
ARTA: Cizmulite pentru fetita din poveste -colaj
CONSTRUCTII: Jucarii pentru fetita din poveste
JOC DE MASA: Puzzle-Fetita cu chibriturile
OBIECTIVE OPERATIONALE:
D. O. S. :
-sa audieze cu atentie textul ;
-sa retina ideile pincipale, personajele si sa demonstreze ca l-a inteles;
-sa manifeste grija si toleranta fata de persoane cu nevoi speciale;
-sa traiasca in relatiile cu cei din jur stari afective pozitive, sa manifeste prietenie, toleranta, armonie.
A. L. A.
ARTA:
-sa efectueze operatii simpe de lucru cu materiale din natura si sintetice;
-sa fie capabil sa realizeze lucrari practice inspirate din natura si viata cotidiana, valorificand deprinderile de lucru insusite.
CONSTRUCTII:
-sa selecteze in mod natural piesele utile in realizarea temei propuse
-sa fie capabil sa realizeze constructii inspirate din viata reala.
JOC DE MASA:
-sa-si dezvolte imaginatia, spiritul de observatie si coordonarea oculo-motorie;
-sa identifice, sa proiecteze si sa gaseasca solutii pentru realizarea temei cerute.
METODE SIPROCEDEE:
-conversatia, explicatia, expunerea, povestirea, exercitiul, demonstratia
MATERIAL DIDACTIC:
-planse ilustrative, hartie glasata, coli , lipici, puzzle, cuburi
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-Revista invatamantului prescolar nr. 1-2/2010
-Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar
SCENARIUL ZILEI
Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata , unde ne vom intalni pe covor, asezati pe pernute. Dupa ce facem prezenta si completam calendarul naturii, urmeaza impartasirea cu ceilalti. Ii voi intrba pe copii daca toti copiii sunt fericiti?Fiecare isi va spune parerea, apoi le voi spune ca eu cunosc o fetita care este foarte trista , iar daca sunt cuminti le voi spune povestea acestei fete(moment ce reprezinta captarea atentiei). Noutatea zilei consta in faptul ca astazi o sa incecam sa o facem fericita pe fetita din poveste. Le expun copiilor centrele in care vom lucra si le enunt obiectivele urmarite pe intelesul lor: la sectorul Arta vom confectiona cizmulite pentru fetita din poveste. Aici ei vor trebui sa lipeasca bucati de hartie pe cizmulita desenata, sa lucreze curat si ordonat. La Constructii vom realiza jucarii din cuburi(trenulete, roboti, castele etc. ). Copiii vor trebui sa realizeze jucarii cat mai frumoase pentru a o bucura pe fetita. La Joc de masa vor realiza puzzle-ul, , Fetita cu chibriturile" unde vor trebui sa lucreze cu grija si atentie pentru a uni bine piesele. In incheiere, de bucurie vom canta jocul muzical, , Daca vesel se traieste!"
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE (Instrumente si Indicatori) |
MOMENT ORGANIZATORIC |
Amenajarea salii de grupa, dispunerea scaunelor in semicerc, pregatirea materialului didactic. |
|
|
CAPTAREA ATENTIEI |
Se va realiza in cadrul intalnirii de dimineata unde , dupa ce i-am intrebat daca toti copii sunt fericiti, le voi spune ca eu cunosc o fetita care este foarte necajita deoarece ea nu are jucarii, haine, parinti nu o iubesc, iar daca sunt cuminti le voi spune povestea acestei fetite. |
-conversatia |
-observarea comportamentului copiilor |
REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR |
Voi adresa copiilor intrebari privind anotimpul iarna , cum ne imbracam iarna, ce impodobim si cine ne aduce cadouri, apoi ii voi intreba ce cred ei, toti copiii au brad si primesc cadouri? |
-conversatia, -explicatia -frontal si individual |
-verificarea orala, -analiza raspunsurilor copiilor |
ANUNTAREA TEMEI SI ENUNTAREA OBIECTIVELOR |
Le voi spune copiilor ca, pentru ca sunt cuminti, le voi spune povestea promisa. Se numeste, , Fetita cu chibriturile" si este scrisa de H. Ch. Anderssen. Copiii vor trebui sa asculte cu atentie, ca apoi sa-mi spuna si ei intamplarile din poveste. |
-explicatia -conversatia |
|
DIRIJAREA INVATARII |
Le voi spune copiilor povestea cat mai pe intelesul lor, expunandu-le pe parcursul relatarii plansele cu imaginile sugestive. Voi modifica finalul povestii si le voi spune ca fetita tremura si acum de frig si si-ar dori niste cizmulite si jucarii. Le voi propune copiilor sa-i facem noi aceste cizmulite si jucarii. Dupa incheirea activitatii comune , ii voi indruma in centre, le voi explica ce au de facut si voi trece pe la fiecare sector in parte pentru a le oferi ajutorul acolo unde este cazul. |
-expunerea -conversatia -explicatia -demonstratia |
-observarea comportamentu-lui copiilor |
OBTINEREA PERFORMANTEI |
Voi pune copiilor intrebari din poveste si le voi cere sa-mi spuna pe cine vede fata in lumina chibriturilor si sa-mi puna in ordinea derularii intamplarilor cele trei planse sugestive, amestecate de mine. Obtinerea performantei in centre se va realiza prin executarea sarcinilor cerute si realizarea lucrarior propuse. |
-conversatia -explicatia -demonstratia -problematiza-rea |
-analiza raspunsurilor si a lucrarilor copiilor |
EVALUAREA |
Voi face aprecieri generale si individuale privind activitatea copiilor , iar cizmulitele si jucariile facute de copii i le vom trimite fetitei , iar ea ne va vizita data viitoare pentru a le multumi copiilor si a ramane prieteni. |
-conversatia |
-verbala |
INCHEIEREA ACTIVITATII |
Prin jocul muzical , , Daca vesel se traieste" |
|
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |