Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
" ZANA FRUCTELOR, TOAMNA"
SCENARIUL ZILEI
Activitatea zilei incepe cu INTALNIREA DE DIMINEATA
Copiii sunt invitati la intalnire printr-o scurta poezie:
"Buna dimineata pici
Ma bucur ca sunt aici
A-nceput o noua zi
Buna dimineata copii!"
Copiii sunt asezati in semicerc,astfel incat fiecare sa aiba contact vizual cu toti membrii grupei.Dupa salut, urmeaza discutiile de grup, care cuprind:
-prezentarea musafirilor
-observarea salii de grupa
-completarea in calendarul naturii
-discutii despre anotimpul toamna.
TRANZITIE:Cantecul "Toamna"
ALA
In continuare activitatea se va desfasura pe centre de interes,voi anunta tema zilei,precum si obiectivele.Voi prezenta copiilor sectoarele unde vor lucra,materialele puse la dispozitie si temele activitatilor din sectoare.
Activitati de invatare pe centre de interes :ACTIVITATI LIBER ALESE DE CATRE COPII
Sectorul " Joc de rol"
Tema "De- a bucatarii"
Obiective operationale:
Sa participe la joc impartindu-si echilibrat rolurile;
Sa interactioneze cu accesoriile puse in joc;
Sa utilizeze formule de politete;
Strategii didactice:
Metode si procedee:
conversatia
explicatia
instructajul verbal
jocul de rol
Material didactic: fructe,tacamuri din plastic,farfurii de unica folosinta,frisca, sortulete;
Sectorul "Arta"
Tema "Fructe de toamna"-pictura
Obiective operationale:
sa recunoasca si sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru
sa foloseasca culori adecvate pentru fructe
sa aplice culoarea in interiorul conturului
Strategii didactice:
Metode si procedee:
conversatia
explicatia
instructajul verbal
Material didactic: acuarele,pensule,planse,fructe
3.Sectorul " Constructii"
Tema: "Pomisorul din livada"
Obiective operationale:
sa imbine armonios formele intr-o constructie plana sau in relief;
sa gaseasca utilitatea potrivita a constructiei;
sa formeze din cuisoare trunchiul pomului.
Strategii didactice:
Metode si procedee:
conversatia
explicatia
povestirea
Material didactic: piese de consructii "cuisoare"
ADP
Rutina :Copiii ies din sala de grupa cantand(deprinderi igienico-sanitare)
TRANZITIE
Joc de miscare:"Piticii culeg castane "
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT
Tema "Zana fructelor ,Toamna"
Domenii experientiale:DS+DEC
Mijloace de realizare:Activitate integrata(joc didactic+activitate practica)
Obiective operationale:
a)cognitiv-informative
b)psiho-motrice:
c)socio-afective:
Strategii didactice
1 Metode si procedee:
povestirea,explicatia,jocul,exercitiul,conversatia,demonstratia
. Mijloace didactice:fructe,ecusoane,pufuleti Fisher tip,jetoane,cos,plansa
. Forma de organizare: frontal, pe grupe, individual
Secvente didactice |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
1.Organizarea activitatii |
Se amenajeaza spatiul educational. Se pregateste materialul didactic pentru cele trei centre de lucru cu materialele pentru activitatea practica Se organizeaza colectivul de copii. |
|
observarea comportamentului initial-interesul pentru activitate; |
2.Captarea atentiei |
Se va realiza cu aparitita zanei Toamna,care aduce un cos cu surprize. Ea este suparata pentru ca cineva a amestecat toate merele si-i roaga pe copii sa o ajute sa le aranjeze in laditele potivite. |
Conversatia |
observarea capacitatii de atentie voluntara; |
3. Anuntarea temei 4.Reactualizarea cunostintelor 5.Dirijarea invatarii si obtinerea performantelor 6.Asigurarea feed-back-ului 7. Evaluarea performantelor 8.Incheierea activitatii |
Zana Toamna le propune sa se joace impreuna cu fructele aduse de ea.Ne vom juca jocul:Sa grupam mere Se va realiza prin recunoasterea si denumirea fructelor diferite ca marime si culoare. Explicarea regulilor jocului In cos avem mere de diferite culori.Ele trebuiesc sortate dupa culoare si asezate in ladita potrivita(mere rosii,galbene ,verzi).Fiecare copil va veni ,isi va alege un mar ,va spune ce culoare are si-l va aseza in ladita potrivita. Demonstrarea jocului; Se executa jocul demonstrativ de catre educatoare si se demonstreaza sarcina de verbalizare:Am ales un mar rosu.Il asez in ladita cu mere rosii. Jocul de proba: Se executa un joc de proba pentru a vedea daca copiii au inteles si retinut regulile de joc. Executarea jocului propriu-zis Se executa jocul de catre copii. Complicarea jocului: Se va realiza prin gruparea merelor dupa marime si culoare. Copiii iau un fruct dintr-un plic(,,mana oarba") si se impart in doua grupuri. Fiecare copil din grupul 1 cheama copilul sora/ frate spunand sa vina la mine sora mea marul mare galben copilul, care are marul mare galben vine si spune buna, eu sunt marul mare galben si formeaza o pereche. Cand s-au format toate perechile eu spun.. sa vina la mine perechea merelor mici rosii . copiii vin si spun.buna noi suntem merele mici rosii Copiii se vor aseza pe rand la cele trei centre de lucru de la activitatea practica in felul urmator:perechile de copii formate se vor aseza la centrul de lucru care foloseste culoarea marului lor de pe jeton Grupa merelor galbene aplica pufuleti galbeni pe formele decupate. Grupa merelor rosii lipeste pufuleti galbeni pe formele de mere primite. Grupa merelor verzi aplica pufuleti verzi pe formele primite. Fiecare copil ,din fiecare echipa, isi va plasa merele realizate in pomul potrivit,in functie de culoarea marului,motivand alegerea facuta. Se da o fisa de evaluare spre rezolvare. Se fac aprecieri generale si individuale. |
conversatia explicatia povestirea demonstratia exercitiul joc de orientare si atentie problematizarea Explicatia demonstratia Conversatia Exercitiul Conversatia Explicatia Demonstratia Explicatia exercitiul |
Analiza raspunsurilor evaluare orala si practica; aprecieri verbale; evaluare orala si practica; evaluare orala evaluare orala aprecieri verbale Evaluare scrisa Aprecieri verbale |
Proiect de activitate
Categoria de activitate: Activitati libere la alegerea copiilor
Tema: "Zana fructelor ,Toamna"
Centre de interes:
Joc de rol: "De-a bucatarii"
Arta : pictura "fructe de toamna"
Constructii: "Pomisorul din livada"
Forma de realizare: Individual, pe echipe, in grupuri
Tipul activitatii: Mixt
Scop:
Aprofundarea si consolidarea cunostintelor referitoare la roadele toamnei
Educarea si cultivarea unor calitati volitiv morale: initiativa, harnicia, perseverenta in desfasurarea si finalizarea jocurilor.
Stimularea expresivitatii si a creativitatii prin pictura
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
1. Momentul organizatoric 2. Captarea atentiei 3. Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor 4.Intuirea materialelor 5.Prezentarea continutuli si dirijarea invatari 6 Obtinerea performantei 7 Evaluarea activitatii |
- Se aeriseste sala de grupa; - Voi pregati materialele necesare pentru fiecare centru de interes. Copii intra cantand cantecul: "Toamna" Se enunta tema si obiectivele activitatii. Voi anunta jocurile si activitatile ce urmeaza a fi desfasurate in fiecare centru de interes, invitand grupa de copii sa le viziteze pentru ca apoi sa aleaga tema dorita. Se intuiesc materialele de pe masute Pentru fiecare centru de interes voi purta discutii referitoare la ceea ce vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispozitie, modul de utilizare al pieselor, ustensilelor si accesoriilor enuntand totodata si obiectivele. La sectorul "Joc de rol", copiii isi asuma rolul de "bucatari",pregatesc salata de fructe de toamna ,utilizeaza formule de politete. La sectorul "Arta", copiii recunosc si denumesc fructele de pe fisa. Acestia vor trebui sa picteze marul si para de pe fisa folosind culori adecvate. La sectorul "Constructii" se vor reaminti aspecte ale venirii toamnei,provenienta fructelor. Apoi,copiii vor fi invitati sa realizeze cu ajutorul cuisoarelor, un pomisor din livada. Copiii lucreaza individual si pe grupe,daca este cazul ofer indicatii suplimentare "Bucatarii" le ofera salata de fructe celorlalti copii.Este important ca bucatarii sa-I serveasca pe ceilalti copii Se pun lucrarile la panou |
Conversatia Conversatia Explicatia Instructajul verbal Conversatia Jocul de rol Conversatia Explicatia demonstratia povestirea Conversatia de incheiere Exercitiul Munca independenta jocul |
Observarea comportamentului copiilor Aprecieri verbale Frontala Individuala Aplauze Expozitie |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |