Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PLAN DE LECTIE
UNITATEA DE INVATAMANT
DISCIPLINA: managementul reurselor umane
CLASA : anul III-
TEMA LECTIEI .Elementele care motiveaza personalul.
TIPUL LECTIEI : Dobandire de cunostinte;
Durata : 50 minute
OBIECTIVE GENERALE :
Sa-si formeze capacitatea de analiza si sinteza;
Sa-si formeze obisnuintele de alegere corespunzatoare a limbajului tehnic in abordarea sarcinilor de lucru;
Sa-si exprime un mod de gandire creativ, in structurarea si rezolvarea sarcinilor de lucru.
OBIECTIVE OPERATIONALE
Pana la sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:
O1. Sa inteleaga elementele care motiveaza personalul
O2. Sa identifice cele 5 nevoi cu ajutorul caruia se motiveaza peronalul
O3. Sa identifice categoriile de persoane care intra in fiecare subgrupa de nevoi
O4. Sa stie cum se solutioneaza o problema care ii priveste inspecial pe angajati
METODE DE INVATAMANT: conversatia,explicatia,demonstratia,exercitiul ;
MIJLOACE DE REALIZARE: manual, slide-uri, fise de lucru ;
FORME DE ORGANIZARE : activitate frontala interactiva, lucru individual ;
METODE DE EVALUARE: evaluarea sistematica a activitatii, notarea raspunsurilor , aprecieri verbale ;
BIBLIOGRAFIE MANUAL Managementul resurselor umane, , Autor: Radu Cotetiu,
SCENARIU DIDACTIC
Nr crt. |
Obiective operationale |
Momentele lectiei |
Timp acordat |
Activitate |
Metode si mijloace |
Tip de evaluare |
|
Prof. |
Elevi |
||||||
|
|
MOMENT ORGANIZATORIC |
5min |
Trecerea absentelor in catalog; Verificare existenta cretei, buretelui ; Verificare existentei pe bancile elevilor a caietului de clasa si a manualului de economie . |
Preiau sarcinile propuse de professor |
Conversatia |
Orala Frontala |
|
|
CAPTAREA ATENTIEI SI TREZIREA INTERESULUI PENTRU LECTIE LECTIE |
5min |
Se va verifica prin sondaj tema . Daca problemele din tema nu au fost rezolvate de mai multi elevi , se vor efectua la tabla. |
Raspund la intrebari |
Conversatia |
Orala Frontala |
|
|
PREZENTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR OPERATIONALE |
2 min |
Se anunta titlul lectiei:"Elementele care motiveaza personalul"si obiectivele urmarite in timpul lectiei . |
Noteaza in caiet titlul lectiei si retin obiectivele urmarite. |
Expunere |
Orala Frontala |
|
|
REACTULIZAREA CUNOSTINTELOR DOBANDITE ANTERIOR |
5min |
Scurta recapitulare a cunostintelor dobandite anterior |
Raspund la intrebari. |
Conversatia |
Orala Individuala |
|
O1O5 *) |
PREZENTAREA NOILOR CONTINUTURI |
30min |
Definitia nevoilor precum si clasificarea lor |
Noteaza in caiet, asculta, urmaresc expunerea. Sunt atenti si ajuta la deducerea formulelor. |
Explicare, expunere/ mijloace:manual,slide-uri pentru formule |
Orala Frontala |
|
|
REALIZAREA FEEDBACK-ULUI SI A PRECIZARILOR CE SE IMPUN |
5min |
Intreaba elevii daca exista ceva ce nu au inteles. |
Raspund la intrebarile adresate sau formuleaza altele noi. |
Conversatia |
Orala Frontala |
|
|
FIXAREA CUNOSTINTELOR |
|
Se va face o scurta recapitulare a cunotintelor dobandite : )Ce sunt nevoile 2. In cate feluri se clasifica |
Raspund la intrebarile adresate. |
Conversatia |
Orala Frontala |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
STABILIREA TEMEI PENTRU ACASA |
3min |
Dicteaza paginiledin manual pentru rezolvarea temei. |
Noteaza paginile din manual pentru tema. |
Conversatia |
Orala Frontala |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |