Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII Vadeni
Clasa: I A
Aria curriculara MATEMATICA SI STIINTE
Disciplina de invatamant MATEMATICA
Unitatea de invatare: Numerele naturale 0-5
Subiectul lectiei: Numerele naturale de la 0 la 4
Tipul lectiei: de consolidare si sistematizare a cunostintelor
Obiective de referinta:
- sa inteleaga sistemul zecimal de formare a numerelor (din zeci si unitati), utilizand obiecte pentru justificari 2.3. - sa sesizeze asocierea dintre elementele a doua grupe de obiecte, desene sau numere mai mici ca 30, pe baza unor criterii date; 2.4. - sa continue modele repetitive reprezentate prin obiecte, desene sau numere mai mici decat 10. |
Obiective operationale: la sfarsitul si pe parcursul orei, elevii vor fi capabili:
Cognitive:
O1 - sa precizeze numarul elementelor intr-o multime ;
O2 - sa asocieze numarul corect unei multimi de obiecte ;
O3 - sa ordoneze numerele naturale de la 0 la 4, crescator si descrescator ;
O4 - sa identifice succesorul si predecesorul numerelor naturale in concentrul 0-4;
O5 - sa compare numerele naturale in concentrul 0-4;
O6 - sa asocieze numarul natural cu cifra corespunzatoare ;
O7 - sa compuna/ descompuna numere naturale in concentrul 0-4 ;
Socio-afective :
O8 - sa manifeste interes pentru participarea la lectie ;
Psiho - motrice:
O9 - sa-si coordoneze miscarile pentru a stabili corespondente, pentru a scrie cifrele la tabla si pe caiete;
O10 - sa respecte pozitia corecta in banca pentru scris.
Strategii didactice:
a) Resurse procedurale:
exercitiul, conversatia , explicatia , jocul didactic, problematizarea.
b) Resurse materiale:
plansele cu cifrele, fise individuale, fise pentru grupe, jetoane, panou, carioci, scrisoare, ghicitori matematice, diplome.
c) Forme de organizare:
frontal, individual,pe grupe, in perechi.
d) Forme de evaluare:
formativa, continua, autoevaluarea, aprecieri verbale.
e) Resurse de timp: 45 minute
f) Resurse umane: elevii clasei, invatatoarea clasei.
g) Resurse de spatiu: sala de clasa
h) Resurse bibliografice:
M.E.C., "Programa scolara clasele Isi aII-a", Ed. Didactica Press, Bucuresti, 2004;
Ioan Neacsu , "Metodica predarii matematicii", Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1998 ;
Mihail Rosu , Alexandrina Dumitru , Niculina Ilarion , "Ghidul Invatatorului. Matematica , clasa I", Ed. ALL, Bucuresti,2000.
Aurelia Arghirescu, Florica Ancuta, " Matematica, clasa I", Ed. Carminis, Pitesti, 2005;
Alexandrina Dumitru, Mirela Mihaescu, "Matematica, clasa I - exercitii si probleme, teste, jocuri", Ed. Tamar, 2009;
Scenariul didactic
Nr. crt. |
Secventele lectiei |
Durata |
Ob. op. |
Desfasurarea lectiei |
Resurse |
Forme de organizare |
Evaluare |
||
Activitatea indrumatorului |
Activitatea elevilor |
procedurale |
materiale |
||||||
|
Moment organizatoric Verificarea temei pentru acasa. Captarea atentiei Anuntarea temei si a obiectivelor Sistematizarea si consolidarea cunostintelor Obtinerea performantei Asigurarea feed-back-ului Evaluare Incheierea lectiei |
1 min. 2 min. 2 min. 1 min. 15 min. 9 min. 8 min. 5 min. 2 min. |
O8 O3 O6 O9 O10 O4 O1 O3 O1 O4 O5 O7 O1 O3 O1 O3 |
Asigura cadrul necesar desfasurarii orei. Imparte si verifica materialul didactic necesarbunei desfasurari a letiei. Se verifica tema cantitativ si estetica scrisului in timp ce elevii rezolva sarcina de la tabla. Verifica frontal realizarea sarcinii. Realizarea momentului punct de intrare ",care sa starneasca interesul pentu lectie. Se citeste scrisoarea primita de la Regina Toamna. Informeaza elevii ca in aceasta vor incerca sa o salveze pe Regina Toamna din mainile Zmeului Vant, rezolvand exercitii cu numerele invatate. Pentru a ajunge la Regina va trebui sa treca prin Padurea Fermecata si sa rezolve corect toate sarcinile pe care le va scoate in cale Zmeul Vant. Pentru ca in padure sunt multe pericole vor fi grupati cate 7 pentru a se putea ajuta. Drumul va fi mai placut daca il va insoti cantecul. Vor porni la drum cantand. I. Exercitii de numarare crescator si descrescator in concentrul 0-4.( oral) Numarare in stafeta. II. Exercitii de scrie a sirului de numere de la 0 la 4,in ordine crescatoare si descrescatoare . III. Exercitii de completare a unui sir de numere Fisa nr.1 Completati numerele care lipsesc
IV. Exercitii de grupare a elementelor unei multimi dupa criterii date Fisa nr 2: 1.Grupeaza cate 3 frunze, cate 4 frunze. Scrie in caseta cate grupe sunt. 2. Realizeaza corespondenta intre numar si multimea corespunzatoare. V. Se cere elevilor sa rezolve ghicitorile matematice: Baietelul bucalat Se cazneste suparat Socotind pe degete luna Si o numara: e . (una) Vasilica si-a facut Un carut nemaivazut. Si-acum sade si socoate: Pai da: are (patru) roate Carte ce-o pastrezi ca noua Cate scoarte are? ( doua) Tricicleta lui Andrei Cate roti invarte? ( trei) VI. Exercitii de scriere a succesorului si predecesorului. Exercitii de comparare. Fisa nr.3: a) Scrie vecinii numerelor 1 _ _ 4 _ 3 _ _ 2 _ b) Compara numerele incercuind numarul mai mare. 2 - 2 1 - 0 3 - 1 4 - 3 VII. Exercitii de compunere si descompunere a numerelor naturale Fisa nr 4: Joc "Umbreluta fermecata" Se cere copiilor sa compuna numerelor naturale in concentrul 0-4. Descompune numarul: G.1- 4; G.2-3; G.3-2 VIII. Exercitii de precizare a numarului de elemente dintr-o multime data Exercitii de completare a unui sir de numere. ( fisa nr. 5) Se solicita elevilor sa rezolve sarcinile din fisa de evaluare. -exercitii de formare de multimi dupa criteri date, - exerciti de precizare a numarului de obiecte din fiecare multime. Pentru efortul depus vor fi rasplatiti cu cate o diploma de Cavaler al Ordinului "Minti istete" Se fac aprecieri asupra felului cum au lucrat pe parcursul orei. Se recomanda elevilor care intampina greutati sa exerseze acasa. |
Pregatesc pe banci materialele necesare desfasurarii lectiei. Rezolva sarcina de lucru. Corecteaza eventualele greseli. Elevii asculta materialul primit. Urmaresc anuntarea subiectului lectiei si a unor obiective. Canta melodia invatata anterior Elevii raspund rezolvand sarcina formulata. Vor numara mai multi elevi crescator, descrescator si apoi se va numara in stafeta. Un copil va scrie pe tabla, iar ceilalti pe caiete. Elevii completeaza fisa nr. 1. Elevii completeaza pe carte exercitiile Elevii descopera numarul din ghicitoare Elevii lucreaza exercitiile de pe fisa nr. 3. Elevii lucreaza pe plansa primita compunerea numerelor scrise pe umbrela. Elevii lucreaza exercitiile de pe fisa nr. 4 Elevii lucreaza exercitiile de pe fisa nr. 5 Elevii lucreaza fisa de evaluare Elevii primesc diplomele Elevii asculta si fac un exercitiu de autoevaluare. |
Exercitiul Conversatia Explicatia Explicatia Exercitiul Exercitiul Explicatia Exercitiul Exercitiul Convesatia Problemati-zarea Explicatia Exercitiul Explicatia Exercitiul Jocul didactic Explicatia Exercitiul Explicatia Exercitiul Conversatia Explicatia |
Scrisoare Pe tabla sunt desenati copaci Planse cu numere Caiete Fisa nr. 1 Fisa nr.2 Fisa nr.3 Fisa nr.4 Fisa nr.5 Fise de evaluare Diplome |
individual frontal frontal frontal frontal individual frontal independent independent pe grupe frontal independent pe grupe in perechi individual frontal |
aprecieri verbale tema de lucru in clasa autoeva-luare aprecieri verbale evaluarea grupei aprecieri verbale autoeva- luare |
Fisa nr.1:
Completati numerele care lipsesc:
Fisa nr.3:
a) Scrie vecinii numerelor:
_ 1 _ _ 4 _
_ 3 _ _ 2 _
b) Compara numerele incercuind numarul mai mare:
1 - 0
3 - 1 4 - 3
Fisa nr. 4:
Descompune numerele :
Fisa nr. 5:
a) Taiati cu o linie numerele care nu corespund:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
b) Completeaza sirul:
0 1 2 __ __
Fisa nr. 2:
1.Grupeaza cate 3 frunze, cate 4 frunze. Scrie in caseta cate grupe sunt:
|
|
Realizeaza corespondenta intre numar si multimea corespunzatoare:
2 3 1 4
UMBRELUTA FERMECATA
Numele si prenumele . . . . . . . . . . . 16-XI-2009
Evaluarea formativa
Transforma cifrele in frunze colorate pentru a obtine un colier:
3 1 4 2
1-frunze rosii
2 -frunze verzi
3 -frunze galbene
4-frunze portocalii
EVALUARE FORMATIVA
Obiective operationale:
O1- sa formeze multimi de obiecte dupa criterii date
O2- sa asocieze numarul corect unei multimi de obiecte.
Descriptori de performanta:
Itemi |
FB |
B |
S |
I1 |
Formeaza 4 multimi. |
Formeaza 3 multimi.. |
Formeaza 1-2 multimi. |
I2 |
Asociaza numarul corect pentru toate multimile. |
Asociaza numarul corect pentru 3 multimi. |
Asociaza numarul corect pentru 1-2 multimi. |
Centralizarea rezultatelor pe obiective:
Nr. obiectivului |
O1 |
O2 |
Nr. elevi care l-au realizat |
|
|
Nr. elevi care l -au realizat partial |
|
|
Nr. elevi care nu l-au realizat |
|
|
Repartizarea rezultatelor pe calificative:
Calificativul |
FB |
B |
S |
I |
Nr. elevi |
|
|
|
|
Se acorda elevului (ei) . . . . . . . . . . . . . . . .
din clasa I A pentru salvarea Reginei Toamna din mainile Zmeului Vant.
Regina Toamna
SCRISOARE
"A fost odata, intr-o vreme fermecata, o regina frumoasa. Fiind sora cu iarna, cu primavara si vara oamenii i-au spus toamna.
Toamna era o regina harnica, frumoasa si buna. De aceea tatal sau, batranul An, i-a daruit cele mai frumoase lucruri: o gradina plina de legume si zarzavaturi, copaci plini de culoare, mangaierea calduta a razelor de soare.
Cu toate acestea, toamna era nefericita pentru ca Zmeul Vant a rapit-o si a inchis-o intr-un castel intunecos. O frunza aurie i-a povestit ca undeva departe, la o scoala, copiii sunt fericiti deoarece stiu cifrele si numerele si astfel o pot ajuta sa scape de Zmeul Vant.
Regina toamna a rugat-o pe frunza sa va aduca o scrisoare in care va roaga sa o ajutati si sa o eliberati din mana Zmeului Vant. Numai ca Vantul isi va scoate armata de prieteni la lupta, iar voi va trebui sa ii infruntati cu istetime voastra.
Ce ziceti? Sunteti gata sa il infruntati pe Zmeul Vant si sa o eliberam pe Regina?
Asadar sa pornim la lupta inarmati cu cifre si numere!"
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |