Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Proiect de lectie
Clasa: a IV-a B
Disciplina: Istorie
Aria curriculara: Om si societate
Unitatea de invatamant: Europa in Epoca Moderna
Subiectul lectiei: Participarea Romaniei la Primul Razboi Mondial
Tip lectie: Dobandire de noi cunostinte
Scopuri:
Dezvoltarea capacitatii de analiza prin stabilirea de conexiuni intre cunostintele vechi si noi
Dezvoltarea operatilor gandirii
Cultivarea sentimentului de mandrie
Obiective operationale:
Pe parcursul si la sfarsitul orei elevii cor fi capabili :
O1: sa localizeze pe harta teritoriul Romaniei inainte de izbucnirea Primului Razboi Mondial; locul unde s-au dat cele mai importante batalii(Oituz, Marasti si Marasesti); teritoriul Romaniei dupa terminarea razboiului
O2: sa plaseze in timpul istoric(in secol) perioada desfasurarii Primului Razboi Mondial(1914-1918)
O3: sa identifice cauzele intrarii Romaniei in razboi si urmarile razboiului
O4: sa analizeze desfasurarea razboiului si contibutia Romaniei in desfasurarea acestuia;
O5: sa enumere comunele din judetul Vrancea unde s-au ridicat monumente in onoarea soldatilor romani cazuti in Primul Razboi Mondial
O6: sa extraga cateva idei asupra unei persoane importane care s-a remarcat in Primul Razboi Mondial: Ecaterina Teodoroiu;
O7: sa opereze cu notiuni de istorie insusite anterior
O8: sa defineasca termeni predati: razboi, fronturi
Strategii didactice:
A: Metode si procedee: -conversatia
-expunerea sistematica a cunostintelor
-explicatia
-dezbaterea
-lecturarea
-exercitiul
-munca independenta
B: Materiale didactice: -harta istorica
-manualul
-carte cu povesti
-pliant de prezentare a unor lupte purtate de romani
C: Forme de organizare: -frontal
-individual
Resurse:
A: Bibliografie
Cleopatra Mihaiescu, Tudora Pitila, Steluta Vlad "Istorie-manual pentru clasa
a IV-a" , Ed Aramis, 2006
Dumitru Almas "Povestiri istorice" , Ed Vizual, 1997
Letia Pavel, Dumitru Hutunu "Vrancea 1917-tinut al jertfei si biruintei", Ed SC Prest Grup SRL
Vasile Pasaila "Didactica istoriei" Ed Credis, 2008
B: Temporale: 50minute
C: Umane: clasa de elevi
D: Spatiale: sala de clasa
Secventele lectiei |
Obiective operationale |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
Evaluarea rezultatelor |
1. Moment organizatoric 2min |
|
Se asigura conditiile necesare pentru desfasurarea activitatii.Se pregateste materialul didactic atat de profesor cat si de elevi |
Conversatia |
Frontal |
2. Reactualizarea cunostintelor 6min |
|
Se realizeaza printr-un rebus tematic. Anexa1 |
Conversatia Exercitiul |
Frontal |
3. Captarea atentiei 2min |
O7 |
In functie de cuvantul care iese pe verticala la rebus"RAZBOI" se adreseaza cateva intrebari copiilor: Ce razboaie au purtat romanii pana in anul 1914? Au fost ei mereu victoriosi? |
Conversatia Explicatia Dezbaterea |
Frontal |
4. Anuntarea temei si a obiectivelor 2min |
|
Astazi vom discuta la lectia de Istorie despre un razboi foarte important care s-a numit: Primul Razboi Mondial. Se noteaza pe tabla titlul lectiei: Participarea Romaniei la Primul Razboi Mondial(1914-1918) |
Conversatia Explicatia |
Frontal |
5.Dirijarea invatarii 30min |
O2 O1 O3 O4 O1 O5 O6 O8 |
Li se cere copiilor sa plaseze in timpul istoric atat razboaiele pe care le-au enumerat mai devreme dar si perioada desfasurarii Primului Razboi Mondial(1914-1918) Copiii impreuna cu invatatoarea determina teritoriul detinut de Romania inaintea izbucnirii razboiului folosind harta din manual si harta istorica de la tabla. Li se prezinta copiilor noul continut al lectiei. Anexa2. De asemenea se discuta citatele din izvoarele istorice existente in manual. Anexa 5. In continuare se lectureaza informatia din manual si se mai se poarta discutii pentru a se fixa noile cunostinte. Acum li se cere copiilor sa identifice pe harta istorica locul unde s-au desfasurat cele mai importante batalii la care au participat romanii + teritoriul Romaniei dupa terminarea razboiului. Li se arata copiilor un pliant de prezentare a monumentelor din judetul Vrancea si se poarta o conversatie pe baza informatiei din pliant. Copiilor li se citeste o poveste care o are ca personaj principal pe Ecaterina Teodoroiu.Anexa3 Li se explica cuvintele noi si li se cere sa alcatuiasca propozitii cu acestea. Dupa lectura invatatoarei se poarta o dezbatere si se extrag ideile principale din text conturandu-se si o fisa de peronaj: Ecaterina Teodoroiu. |
Conversatia Explicatia Exercitiul Conversatia Munca independenta Expunerea sitematica a cunostintelor Conversatia Explicatia Lecturarea Conversatia Exercitiul Conversatia Lecturarea Dezbarerea Explicatia Exercitiul |
Frontal Individual Frontal Individual Frontal Individual Frontal Frontal Frontal Frontal Frontal |
6. Asigurarea retentiei si a transferului 6min |
|
Se realizeaza printr-o fisa individuala de lucru. Dupa ce copiii o rezolva se verifica raspunsurile.Anexa 4. |
Exercitiul Munca independenta |
Individual Frontal |
7.Anuntarea temei pentru acasa |
|
Se anunta tema: Redacteaza o scurta compunere in care sa descrii un monument care a fost ridicat in comemorarea Primului Razb Mond. pe care l-ai vizitat impreuna cu parintii sau cu scoala(se pot adauga si fotografii) Se fac aprecieri asupra participarii elevilor la lectie. |
Conversatia Explicatia |
Frontal |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |