QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente chimie

didactic chimie a viii-a - proprietati chimice ale sarurilor




PROIECT DIDACTIC


DATA:

DISCIPLINA : CHIMIE

CLASA: a VIII-a A (2 ore/ sapt.)



TEMA LECTIEI: PROPRIETATI CHIMICE ALE SARURILOR

TIPUL DE LECTIE: lectie de lucrari practice de laborator.

SCOPUL LECTIEI verificarea experimentala a unor proprietatilor chimice ale sarurilor; antrenarea elevilor in interpretarea observatiilor si formularea concluziilor asupra comportarii sarurilor in timpul unor reactii chimice.


OBIECTIVE OPERATIONALE

La sfarsitul activitatii didactice, elevii trebuie sa fie capabili:

O1: sa defineasca sarurile si sa scrie corect formulele chimice ale acestora;

O2: sa distinga intre sarurile neutre si cele acide;

O3: sa enumere proprietatile fizice ale sarurilor;

O4: sa deduca pe baza cunostintelor anterioare, proprietatile chimice ale sarurilor;

O5: sa efectueze practic reactiile chimice, dupa indicatiile din fisa de lucru si sa interpreteze rezultatele experimentelor;

O6: sa scrie ecuatiile reactiilor chimice care ilustreaza proprietatile chimice ale sarurilor si sa recunoasca tipul acestora;

O7: sa respecte regulile de protectie a muncii;

O8: sa cunoasca faptul ca unele saruri folosite ca ingrasaminte chimice (fosfati, azotati), contribuie la poluarea solului si a apei in care ajung;

O9: sa aplice cunostintele dobandite in rezolvarea exercitiilor si problemelor.

STRATEGIA DIDACTICA

1. Resurse procedurale

Metode si procedee conversatia euristica, explicatia, experimentul pe echipe, modelarea, invatarea prin descoperire, problematizarea, explicatia, algoritmizarea.

Forme de organizare frontal, individual, pe grupe de elevi.

2. Resurse materiale fisa de activitate experimentala, fisa de lucru, eprubete, stative de lemn pentru eprubete, clesti din lemn, spirtiere,  reactivi chimici, sistemul periodic.

3. Modalitati de evaluare observatia, oral, scris.




SCENARIUL DIDACTIC

Momente si obiective  operationale

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategii didactice

Forme de organizare a activitatii

Metode si

procedee

Resurse

Evaluare (itemi evaluatori)

Moment

organizatoric

Noteaza absentele.

Verifica resursele materiale necesare si stabileste responsabilitatile in echipele de lucru.

Face instructajul de protectie a muncii.

Specifica absentii.

Se pregatesc pentru lectie.


Conversatia



Reactualizarea

cunostintelor

O1

O2

O3

Solicita elevii sa defineasca sarurile, sa scrie formulele chimice ale unor saruri acide si neutre, sa indice proprietatile fizice ale acestora conform fisei de lucru.

Elevii raspund la intrebarile profesorului:

-definesc sarurile, modeleaza formulele unor saruri pe care le si clasifica in functie de compozitie;

-indica proprietatile fizice ale unor saruri.

Frontal

Individual


Conversatia

Problematizarea

Modelarea


Fisa de lucru,

creta, tabla


Se va urmari modul de scriere a formulelor chimice, identificarea sarurilor neutre si acide, cunoasterea proprietatilor fizice ale acestora.

Anuntarea lectiei noi si a scopului ei.

Profesorul anunta titlul lectiei:

,,PROPRIETATI CHIMICE ALE SARURILOR" si il scrie pe tabla.

Precizeaza ca lectia are drept scop, verificarea experimentala a unor proprietati chimice ale sarurilor.

Noteaza titlul lectiei in caiete.

Frontal

Conversatia

Creta, tabla


Activitate

experimentala

O4






O5

O7










O6






O8











Ø Elevii sunt solicitati sa precizeze substantele (simple,compuse), cu care reactioneaza sarurile.

Ø Cere elevilor sa realizeze experimentele conform fisei de lucru.

Ø Urmareste modul de realizare a sarcinilor de lucru.


Ø Cere elevilor sa completeze fisa experimentala la tabla si in caiete.

Ø Cere elevilor sa coreleze experimentele efectuate cu tipurile de reactii chimice.

Ø Solicita elevilor utilizarile reactiilor experimentale.

Explica elevilor ca sarurile folosite ca ingrasaminte chimice(azotati,fosfati),in exces modifica echilibrul ecologic al solului si datorita ploilor ajung in apele de suprafata si subterane, producand poluarea acestora.

Ø Raspund la intrebarile profesorului.






Ø Citesc indicatiile din modul de lucru si un reprezentant din fiecare grupa efectueaza experimentele.

Ø Completeaza fisa experimentala cu observatii, ecuatii, concluzii, atat la tabla, cat si in caiete.


Ø Stabilesc tipul reactiilor chimice efectuate.

Ø Descriu utilizarile.

Ø Asculta explicatiile profesorului.




Frontal









Activitate pe grupe

Conversatia euristica



Problematizarea




Invatarea prin descoperire





Modelarea



Experimentul



Observatia



Algoritmizarea







Explicatia

Eprubete,

Stative pentru eprubete,

clesti din lemn, spirtiere,

pahare Berzelius,

cui de fier, 

CuSO4,

NaOH,

CaCO3

HCl

CuCO3

Na2SO4,

BaCl2,

sistem periodic, fisa de activitate experimen-tala.

Se va urmari:

-realizarea corecta a experimentelor;

-modelarea ecuatiilor reactiilor chimice;

-stabilirea coeficientilor;

-precizarea tipului de reactie;


Fixarea noilor cunostinte

O9


Sistematizarea notiunilor studiate prin rezolvarea sarcinilor de pe fisa de lucru


Rezolva exercitiul din fisa de lucru, individual, apoi la tabla.

Frontal

Individual


Problematizarea



Fisa de lucru

Se va urmari algoritmul de rezolvare a itemilor propusi.

Tema pentru acasa

Manual

Ex.nr. 3/73

Elevii noteaza in caiete.

Frontal

Conversatia

Manual




FISA DE LUCRU


1.Scrieti formulele urmatoarelor saruri:

    • Clorura de sodiu
    • Carbonat de calciu
    • Sulfat de cupru (II)
    • Carbonat acid de sodiu
    • Sulfat acid de sodiu
    • Carbonat acid de calciu

2.Clasificati sarurile scrise mai sus, dupa compozitie.

Saruri . . . . . . .. :

. . . . . . .

. . . . . . . .

. . . . . . . .

Saruri . . . . . . . .:


..

..

3. Pentru primele doua saruri mentionati cel putin cinci proprietati fizice specifice acestora.


Clorura de sodiu


Carbonat de calciu .


4. Completati schema de mai jos pentru a ilustra proprietatile chimice ale sarurilor:

Sare1 + . +

Sare1 + ..    +

Sare1 + ... +

Sare1 + ..    .. +

Sare     . .+..





FISA  DE ACTIVITATE EXPERIMENTALA


Experimentul

Observatii

experimentale

Ecuatiile reactiilor chimice

Concluzii

1. Se introduce un cui de fier intr-un pahar Berzelius cu solutie de CuSO4.




2. Se trateaza o solutie de NaOH cu o solutie de CuSO4.




3. Se trateaza o solutie de Na2SO4 cu o solutie de BaCl2.




4. Se trateaza cateva granule de CaCO3 cu 3-4 ml. de sol.de HCl.

Incercati natura gazului rezultat cu un chibrit aprins.




5. Intr-o eprubeta uscata se pune putin CuCO3 si se incalzeste eprubeta in flacara spirtierei. Se verifica natura gazului care se degaja , cu un chibrit aprins.









REZOLVAREA FISEI DE ACTIVITATE EXPERIMENTALA

Experimentul

Observatii

experimentale

Ecuatiile reactiilor chimice

Concluzii

1. Se introduce un cui de fier intr-un pahar Berzelius cu solutie ce CuSO4.

Pe cui se depune un strat fin, aramiu, de cupru.

Solutia initial albastra, se inverzeste.


Reactie de substitutie.

Metalele mai reactive le scot pe cele mai putin reactive din compusii lor.

2. Se trateaza o solutie de NaOH cu o solutie de CuSO4.

Se formeaza un pp. albastru-gelatinos, Cu(OH)2.


Reactie de schimb.

Sarurile reactioneaza cu bazele solubile.

3. Se trateaza o solutie de Na2SO4 cu o solutie de BaCl2.

Se observa formarea unui precipitat alb-laptos, BaSO4.


Reactie de schimb.

Sarurile pot reactiona intre ele.

Reactia de recunoastere  a sulfatilor solubili

4. Se trateaza cateva granule de CaCO3 cu 3-4 ml. de sol.de HCl.

Incercati natura gazului rezultat cu un chibrit aprins.

Reactia are loc cu efervescenta (degajare abundenta de CO2).

Gazul rezultat  nu intretine arderea .

Flacara chibritului se stinge.


Sarurile reactioneaza cu acizii mai puternici decat acizii de la care provin ele.

Reactie de schimb.

Prepararea CO2 in laborator.

Recunoasterea carbonatilor.

5. Intr-o eprubeta uscata se pune putin CuCO3 si se incalzeste eprubeta in flacara spirtierei. Se verifica natura gazului care se degaja , cu un chibrit aprins.

Prin incalzire CuCO3 se transforma intr-o substanta neagra (CuO) si un gaz incolor, care nu intretine arderea.



Unele saruri se descompun prin incalzire.


Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }